Aktualności

Jak często okazuje się, że sprawdzane na Crefo.pl firmy są nieuczciwe?

Na podstawie raportu handlowego o firmie, nie możemy wnioskować, czy firma jest uczciwa, czy nie. Nawet najbardziej uczciwa firma w swojej branży może wpaść w przejściowe kłopoty finansowe. Autor: Erna Grońska-Petniak

Raport handlowy stanowi narzędzie, które „podpowiada”, jaką podjąć decyzję, czy udzielić kredytu kupieckiego, jak zabezpieczyć się przed potencjalnymi stratami. Jeżeli przedsiębiorca dowie się z raportu, że firma zalega z płatnościami np. w bazie Creditreform Polskaznalazły się informacje o trwających postępowaniach windykacyjnych z udziałem sprawdzanej firmy, nie oznacza to od razu , że nie należy z taką firmą nigdy współpracować i że jest nieuczciwa. Przejściowe kłopoty finansowe mogą wynikać z różnych przyczyn. Należy jednak ująć w umowie dodatkowe zabezpieczenie lub np. zdecydować się na część zapłaty z góry.

Wywiadownie w kompleksowy sposób pozyskują dane z wszelkich możliwych oficjalnych źródeł. Informacje pochodzą m.in. z rejestrów dłużników, sądów, urzędów, ksiąg wieczystych, mediów, a także od samych firm. Te niekiedy odmawiają współpracy, nie zdając sobie sprawy, że ich wizerunek może podwójnie ucierpieć. Wywiadownia i tak zbierze informacje o takim przedsiębiorstwie, jednak odznaczy w swoim raporcie brak chęci współpracy. Odmowa jest sama w sobie bardzo cenną informacją, oznacza próbę ukrycia niewygodnych faktów i to już tylko od nas samych zależy, czy będziemy chcieli mieć do czynienia z taką firmą, czy nie.

Informacje w rejestrach to jedno, a to jak firma wygląda w rzeczywistości, gdzie się mieści i jak funkcjonuje w otoczeniu to drugie. Aby raport o prowadzonej działalności był pełniejszy, warto zdecydować się dodatkowo na wizję lokalną. Wywiadownia wysyła wtedy swojego korespondenta na miejsce zarejestrowania firmy, który szczegółowo opisuje stan faktyczny. Uwagi zawarte w raporcie mogą okazać się bezcenne, dzięki niemu dowiemy się, czy przedsiębiorstwo naprawdę funkcjonuje, czy istnieje tylko na papierze.

Można również poprosić wywiadownię o ocenę zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Specjaliści, jeśli istnieje taka możliwość, pomogą określić maksymalną sugerowaną kwotę kredytu kupieckiego. Oceniając przedsiębiorstwo nie powinno się też zapominać o uwzględnieniu danych branżowych. Firma mimo najlepszych chęci może stracić płynność finansową, np. ze względu na swoich niewypłacalnych podwykonawców. Dzięki informacji można ograniczyć takie ryzyko do minimum. Niektóre wywiadownie np. Creditreform Polska standardowo dostarczają taką analizę.

 

Autor: Erna Grońska-Petniak, Public Relations Manager