News

Coraz większa spirala zadłużenia

Informacje BIG InfoMonitor nie napawają optymizmem. W ciągu minionych kilkunastu miesięcy wartość nieuregulowanych zaległości podwoiła się.

 

hands-in-handcuffs-1462607733q0m-jpg

17 listopada to święto coraz mniejszej liczby osób. Tzw. Dzień bez Długów celebrowało w tym roku pół miliona Polaków mniej niż w roku ubiegłym. Według danych BIG InfoMonitor  liczba osób wpisanych na listę niesolidnych dłużników wzrosła od sierpnia 2015 roku z 1,25 mln do 1,74 mln. Jeszcze gwałtowniej przyrasta wartość zaległości. W analogicznym okresie podskoczyła ona z z 11,18 mld zł do 23,64 mld zł, czyli ponad dwukrotnie.

Niestety, za tym przyrostem stoi przede wszystkim niefrasobliwe podejście osób zadłużających się. Instytut ARC Rynek i Opinia zbadał tych, którzy są właśnie w trakcie spłacania pożyczki pozabankowej albo kredytu konsumpcyjnego zaciągniętego w banku, właśnie pod kątem impulsywności podejmowania decyzji. Aż  12 proc. z grona pożyczkobiorców wzięła kredyt lub pożyczkę nie ze względu na konkretne potrzeby, ale pod wpływem reklamy produktu. Aż 17 proc. zastanawiało nad ideą pożyczki mniej niż kilka godzin. Jak łatwo odgadnąć, właśnie osoby z tej grupy, mają później największe 

- Dlatego bardzo ważne jest, aby nie podejmować nadmiernego ryzyka i nie kierować się hurra optymizmem. Wśród osób, wpisanych do Rejestru BIG InfoMonitor z pewnością jest wiele osób, które przeszacowały swoje możliwości -przestrzega Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.  problemy z regularną spłatą rat.