News

Matryca Eisenhowera, czyli jak efektywnie zarządzać czasem

Prawdopodobnie nigdy nie będziesz szturmować plaż Normandii. Jednak umiejętność skutecznego planowania przyda się zawsze

eisenbox-horz-jpg

 

 

 

 

 

Dwight D. Eisenhower podejmował wiele trudnych decyzji w swojej karierze. Jako prezydent USA przez dwie kadencje, pięciogwiazdkowy generał w czasie  II wojny światowej i pierwszy naczelny dowódca NATO, musiał zawsze działać skutecznie. Tajemnicą jego skuteczności jest tzw. matryca Eisenhowera, czyli system, który wyróżniał problemy zgodnie z dwoma kluczowymi czynnikami: znaczenie i pilność. Matryca zarządzania czasem dzieli się na cztery kwadranty:

macierz-png

 

Dzięki tej prostej sztuczce lista rzeczy do zrobienia wchodzi na wyższy poziom. Bo oto zamiast długiego spisu zadań do wykonania otrzymujemy strategiczny plan walki o ustalenie priorytetów najbardziej wartościowej pracy. C o więcej, macierz zarządzania pomaga zapobiec „nagłym pożarom”.

Jak zacząć? Trzeba stworzyć swoją własną matrycę.Możesz wybrać, aby wprowadzić zadania do aplikacji, wydrukować szablon lub po prostu narysować własne. Wystarczy kwadrat podzielony na cztery kwadranty: oś x rozdziela ważne (na górze) i nie ważne (na dole); oś y oddziela pilne (po lewej) i nie pilne (po prawej). Powinno się też posortować  swoje rzeczy do zrobienia. Po ustawieniu kwadrantów usiądź z istniejącą listą rzeczy do zrobienia i określ, które działania trafią do poszczególnych pól. . Jeśli masz kłopoty z rozróżnianiem zadań pilnych i ważnych, pamiętaj, że pilne zadania wymagają natychmiastowej uwagi; ważne zadania przyczyniają się do długoterminowych celów lub wartości.

Istotne jest, by nie ograniczyć się do jednorazowej aktywności , ale raczej zmienić swoje codzienne nawyki. Psycholodzy nazywają to zamiarem realizacji lub jeśli - a następnie planują: „Jeśli X się stanie, to robię Y”. Z czasem rozwiniesz mentalną matrycę, która automatycznie klasyfikuje zadania jako warte poświęcenia im czasu lub wręcz przeciwnie. W ten sposób w swojej pracy również można stać się pięciogwiazdkowym generałem.