News

Polska wysoko w rankingu najlepszych rynków pracy dla kobiet

Jak co roku eksperci PwC przygotowali ranking 32 krajów OECD - czyli klubu najbogatszych krajów świata - pod względem przyjazności poszczególnych rynków pracy dla kobiet

antonino-visalli-rnibly7ahck-unsplash-jpg-jpg

Jak co roku eksperci PwC przygotowali ranking 32 krajów OECD - czyli klubu najbogatszych krajów świata - pod względem przyjazności poszczególnych rynków pracy dla kobiet. Pod uwagę brane były takie czynniki, jak różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, aktywność zawodowa i stopa bezrobocia w obu grupach, czy wreszcie liczba osób pracujących w pełnym i niepełnym wymiarze godzin. Bieżąca edycja raportu PwC zawiera dane za 2019 rok.

Polska, podobnie jak w ubiegłym roku, zajęła 11. miejsce, co wynika z niskiej stopy bezrobocia wśród kobiet, stosunkowo małej różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz dużej liczby pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Wśród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyżej zajmuje Słowenia (4. pozycja).

Pierwsze trzy miejsca w bieżącej edycji rankingu zajmują Islandia, Szwecja i Nowa Zelandia, a ostatnie - Meksyk, Korea Południowa i Chile.

Niestety, rok 2020 zapewno wprowadzi sporo zamieszania w zestawieniach. Skutki pandemii Covid-19 będą odczuwane bardziej przez kobiety niż przez mężczyzn. Tak przynajmniej twierdzą  eksperci z firmy konsultingowej PwC. Sektory najbardziej dotknięte koronawirusem zatrudniają więcej kobiet niż mężczyzn, a już wstępne dane pokazują, że to kobiety częściej traciły pracę w minionym roku.